Odlični stručnjaci na nekom području i vrhunski profesionalci često, zbog niza kompetencija i uspjeha koje su postigli, budu promovirani na menadžerske pozicije. „Paradoks napredovanja“ u tim situacijama znači da je stručan i sposoban zaposlenik dobio nadležnosti za koje, najčešće, nije dovoljno kompetentan, a ponekad ni motiviran. Iznimno je važno da kompanija zaposleniku od kojeg ima velika očekivanja, osigura što jednostavniju i uspješniju tranziciju za posao koji je, prema mnogima najteži – upravljanje i ljudima i poslovnim procesima.
U kompanijama se često događa da svoje talente ili uspješne stručnjake „bace u vatru“ pa se neki snađu relativno loše, neki osrednje, a tek rijetki relativno dobro. Trošak tog eksperimentalnog „bacanja u vatru“ kompaniju košta mnogo više nego što je to vidljivo na prvi pogled. Naš je savjet: poštedite vašeg novog menadžera, njegove članove tima i ostale suradnike nepotrebnog stresa i konflikata i kroz proces individualnog coachinga osigurajte mu da (p)ostane motiviran i kompetentan za vođenje ljudi i upravljanje procesima.
Neke od tema i ciljeva u okviru individualnih coaching procesa:
- povećanje samopouzdanja
- usavršavanje komunikacijskih vještina
- hrabrost u donošenju odluka
- motiviranje suradnika
- motiviranje sebe
- adekvatno nošenje s promjenama u odnosima („stari“ suradnici koji nisu promovirani, novi šefovi, novi suradnici na istoj hijerarhijskoj razini)
- upravljanje stresom
- ravnoteža između kompetitivnosti i otvorenosti za suradnju
- ravnoteža poslovnog i privatnog života
- određivanje prioriteta i organizacija vremena
- uspješno upravljanje konfliktima i asertivnost
- razumijevanje i poboljšanje timske dinamike
- uspješno delegiranje posla
- osvještavanje vlastitih jakih i razvojnih strana
- oslobađanje kreativnosti i razmišljanje „izvan kutije“